رفتن به بالا
  • سه شنبه - 13 مارس 2018 - 08:04
  • کد خبر : ۵۱۵۶
  • مشاهده :  113 بازدید
  • چاپ خبر : بهترین راهکار خانگی برای درمان سوختگی در چهارشنبه سوری

بهترین راهکار خانگی برای درمان سوختگی در چهارشنبه سوری

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترین راهکار خانگی برای درمان سوختگی در چهارشنبه سوری را تشریح کرد.

محسن فدایی در خصوصسوختگی و راه‌های درمان آن اظهار کرد: سوختگی می‌تواند ناشی از مواد حرارتی مانند  شعله حرارت و انفجار و یا ناشی از مواد شیمیایی و قلیایی باشد.

فوق تخصص جراحی پلاستیک با اشاره به اینکه پیشگیری، مهم‌ترین اقدامی است که فرد می‌تواند برای درمان سوختگی انجام دهد، خاطر نشان کرد: قبل از اقدام به هر کاری باید نکات ایمنی را در خصوص آن رعایت کرد؛ سوختگی درمان قطعی ندارد لذا افرادی که در مکان‌هایی مانند کارخانه و ساختمان سازی کار می‌کنند باید قبل از اقدام به هر کاری نکات ایمنی را رعایت کنند.

فدایی با بیان اینکه آسیبی که مواد محترقه و آتش زا در روز چهارشنبه سوری برجای می‌گذارند در بسیاری افراد قابل جبران نیست، تصریح کرد: با وجود اینکه هر ساله شاهد حوادث ناهنجاری در هر چهارشنبه آخر سال هستیم، افراد علاوه بر هزینه‌های هنگفتی که بابت خرید مواد محترقه می‌کنند باید بعد از آن به دنبال راه‌ درمانی برای جبران سوختگی باشند.

سوختگی، بیماری‌های زمینه‌ای را تشدید می کند

وی با اشاره به اینکه ممکن است سوختگی، بیماری‌های زمینه‌ای را تشدید کند، بیان کرد: فرد دچار سوختگی را باید از نظر بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی عروقی، تنفسی، دیابت و غیره  بررسی کرد؛ چراکه سوختگی در این بیماران باعث تشدید مشکلات آنان خواهد شد و از طرفی وجود بیماری زمینه‌ای باعث تأثیر منفی بر  درمان سوختگی آنان خواهد داشت.

فوق تخصص جراحی پلاستیک با اشاره به اینکه در روز چهارشنبه سوری بیشترین نوع سوختگی را نسبت به روزهای دیگر سال داریم، گفت: در این روز که انفجارات بالاست، گاهی سوختگی‌ها قابل درمان قطعی نیست؛ اگر سوختگی حرارتی باشد افراد باید محل حادثه دیده را با آب ملایم و خنک  بپوشانند و سریعا به مراکز سوختگی مراجعه کنند.

فدایی در خصوص سوختگی‌های شیمیایی افزود: بهترین کاری که افراد در مراحل اولیه سوختگی در خصوص سوختگی حرارتی و یا سوختگی شیمیایی باید انجام دهند، خنک کردن محل حادثه دیده و مراجعه سریع به مراکز سوختگی است.

بهترین راه برای درمان سوختگی در منزل

وی با بیان اینکه بسیاری افراد با روش‌های قدیمی اشتباه در درمان سوختگی اقدام می‌کنند، عنوان کرد: برخی افراد اسید را با جوش شیرین مخلوط می‌کنند و به محل سوخته مورد نظر می‌زنند که این کار جزو اشتباه‌ترین کار‌هاست.

فوق تخصص جراحی پلاستیک با اشاره به اینکه برخی افراد از کره برای درمان سوختگی‌های جزئی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: باید در نظر داشت که کره و مارگارین به دلیل اینکه گرما را در خود نگه می‌دارند آسیب بیشتری را به پوست فرد می‌رسانند و  هرگز نباید از کره و روش‌های غیر علمی برای درمان سوختگی در منزل استفاده کرد.

فدایی با بیان اینکه افرادی که دچار سوختگی شدند باید بلافاصله  با اورژانس و مراکز سوختگی تماس بگیرند، یادآور شد: باید به این مسئله دقت فراوان شود که افراد حادثه دیده، می‌توانند درمان مقدماتی را در منزل انجام دهند و در صورت نیاز به مراکز تخصصی مربوطه منتقل شوند؛ بهترین راه برای درمان سوختگی در منزل، استفاده از آب خنک و گذاشتن یخ در محل حادثه دیده است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه